Sydendurcupen

2019

Slutställning efter x deltävlingar

Deltävlingar

MCK Hallandia (nationell) lördag 27 apr Inbjudan Resultat
Limhamns MK söndag 9 jun Inbjudan Resultat
Helsingborgs MCK söndag 28 jul Inbjudan Resultat
Tomelilla MK söndag 8 sep Inbjudan Resultat
FMCK Malmö lördag 14 sep Inbjudan Resultat
FMCK Hässleholm lördag 12 okt Inbjudan Resultat

Regler

Enklare tävling
  • Max 100 deltagande, Hallandia nationell
  • Körs som cup, individuellt
  • Som regel typ 1
  • Minst Baslicens
  • Dubbdäck får inte användas
Anmälan
  • Öppen inbjudan d v s deltagare måste inte vara medlem i någon av de arrangerande klubbarna
  • På Svemo TA
  • Fast startnummer väljs på Svemo TA (i den egna profilen)
  • Startavgifter per förare och tävling:
    • 300 kr
    • ungdom 150 kr
Tidtagning
  • AMB-transponder för samtliga tävlingar i serien
  • Transpondernummer anges i förarprofil på Svemo TA
Resultat
Poängberäkning – Placering (Poäng): 1 (30), 2 (26), 3 (24), 4 (22), 5 (21), o s v.

Resultat mejlas till Mikael Larson och redovisas på denna sida

Prisutdelning
  • Klass 1 och 2 efter varje deltävling
  • Lottade nyttopriser till övriga klasser
  • Cupen efter sista deltävlingen

Klassindelning

Start 1*

1-1,5 timmes körning, segrare i mål på dryga timmen

  • Klass 1 Ungdom 85 E0
  • Klass 2 Ungdom MX2 E1
  • Klass 8 Motion 51-
  • Klass 9 Militär
  • Klass 10 Veteran (äldre + nya)
Start 2

1,5-2 timmars körning, segrare i mål på dryga 1,5 timmar

  • Klass 3 Enduro Girls Open (damer kan köra valfri klass)
  • Klass 4 Senior
  • Klass 5 Junior (kan köra motion 16-39 om så önskas)
Start 3

1-1,5 timmes körning, segrare i mål på dryga timmen

  • Klass 6 Motion 16-39 år
  • Klass 7 Motion 40-50 år
Guldhjälm
varje förening avgör individuellt inför varje deltävling

*) Ungdomsförare kan delta tillsammans med motionsklasser. Tävlingsledare informerar på respektive förarmöte.

Deltagande klubbar och organisation

  • Helsingborgs MCK | Peter Björklund koordinator, Magnus Karlsson
  • FMCK Hässleholm | Lars Blomberg, Marcus Torkelsson
  • MCK Hallandia | Mikael Kristensson, Anders Johansson
  • FMCK Malmö | Anders Larsson, Mikael Larson, Andreas Persson
  • Limhamns MK | Lennart Larsson
  • Tomelilla MK | Per Svensson, Janndy Paulsson

Protokoll från kommitténs möte 16 januari 2019